Türkler’in mutfaktaki başarısı, İtalyanları korkuttu

21 Mar 2014

Otel, restoran, gastronomi ve mutfak ekipmanları alanında Avrupa'nın ikinci büyük fuarı CNR Hostech by Tusid İstanbul’da yapıldı. TİM Başkanvekili ve İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, “Çok başarılı bir fuar oldu. Yurtdışından bireysel alıcıların dışında 750 kişilik alım heyeti fuara geldi. Endüstriyel mutfakta İtalya’nın rakibiyiz” diye konuştu.

Otel, restoran, gastronomi ve mutfak ekipmanları alanında Avrupa'nın ikinci büyük fuarı olan CNR Hostech by Tusid sona erdi. CNR EXPO Yeşilköy’de 12-16 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenen fuara ilgi büyük oldu. Fuar ve sektörle ilgili bilgi veren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, CNR Hostech by Tusid Fuarı’na yurt dışından önemli bir katılım olduğunu bildirdi. Öztiryaki, fuarı 750 kişilik alım heyetinin ziyaret ettiğini özellikle İtalyanların, fuarda sergilenen ürünlere övgülerinin büyük olduğunu söyledi. Tahsin Öztiryaki İtalyan alıcıların, Türkleri endüstriyel mutfak sektöründe kendilerine en yakın rakip olarak gördüklerini ifade etti.

48 bin kişi fuarı gezdi

CNR Holding Fuarcılık Grubu CEO’su Cem Şenel de fuarın geçtiğimiz yıla göre; ziyaretçi sayısında genel olarak yüzde 30 artış görüldüğünü kaydetti. Yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 25 artış gözlemlediklerini belirten Şenel, 4 bin 375'i yabancı olmak üzere toplam 48 bin 365 kişinin fuarı gezdiğini söyledi. Cem Şenel, “60 bin metrekare alanda 500’ün üzerinde markanın katılımıyla düzenlediğimiz fuarımıza Danimarka, Azerbaycan, Belçika, Arabistan, Tunus, İngiltere, İtalya, İspanya gibi çok sayıda ülkeden alıcılar fuarda önemli iş bağlantılarında bulundu” diye konuştu.