YUMURTA İHRACATININ BAŞKENTİ AFYON

14 Oca 2014

Türkiye, 2013 yılında 17 milyar 400 milyon yumurta üretimiyle dünya sıralamasında 10. sırada yer alırken, 406 milyon 711 bin dolarlık yumurta ihracatıyla Hollanda’dan sonra zirvenin ortağı oldu.

Yumurta üretiminde Türkiye birincisi olan Afyonkarahisar ise, 104 milyon dolarlık yumurta ihracatıyla Ege Bölgesi’nden yapılan yumurta ihracatının yüzde 57’sine tek başına imza attı ve yumurta ihracatının başkenti unvanını pekiştirdi. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Afyonkarahisar’da kanatlı sektöründe en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 5 firmayı ödüllendirdi.

 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği organizasyonunda, Afyonkarahisar  Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda “Kanatlı Sektör Toplantısı” düzenlendi. Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Türkiye’de kanatlı sektöründe son 10 yılda büyük yatırımlar yapıldığını, uluslararası standartlara sahip tesislerde üretilen kaliteli ve hijyenik kanatlı eti ve yumurta eti sayesinde kanatlı sektörünün 2013 yılında 610 milyon 452 bin dolar kanatlı eti, 406 milyon 711 bin dolar yumurta ihracatına imza attığını ve tarihinde ilk kez 1 milyar doları aştığını, Türkiye’nin yumurta üretiminde dünyada 10. Sırada yer aldığını, yumurta ihracatında ise Hollanda’dan sonra 2. sırada olduğunu söyledi.

 

Kanatlı sektöründen çok umutlu olduklarını anlatan Kızıltan, “Türkiye 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi ortaya koydu. Bu ihracatın 2.4 milyar dolarlık diliminin kanatlı sektöründen elde edilmesi için çalışmalarımızı planlıyoruz. Kanatlı Tanıtımı Grubu bu hedeflere ulaşmamız için yoğun bir tanıtım çalışması yürütecek” dedi.