Türk savunma ve havacılık sanayinin en büyük pazarı ABD

14 Oca 2014

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSİ) Başkanı Latif Aral Aliş, sektörün 2013 yılında 1,4 milyar dolarlık ihracat yaptığını açıkladı.

Aliş, 2023 yılında 25 milyar dolar ihracatı hedeflediklerini belirterek, “bir taraftan büyüdüklerini bir taraftan da üretimde yerlilik oranını sürekli artırdıklarını” söyledi.

SSI Başkanı Aliş, gelişmenin arkasında AR-GE’ye verilen önemin yattığını, sektörün 2012 yılında AR-GE’ye yaklaşık 773 milyon dolarlık kaynak ayırdığını bildirdi.

 

Türkiye, savunma ve havacılık sektöründe dünyanın önde gelen aktörlerinden biri olma hedefine doğru hızla ilerliyor. Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSİ) Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, 2013 yılında 1 milyar 391 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını açıkladı.

SSİ Başkanı Aliş, 2011’de 884 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini, ihracatın yüzde 43 artışla 2012’de 1 milyar 262 milyon dolara yükselttiklerini belirterek, “Bu yıl da yüzde 10 artış yakaladık. Uluslararası rekabetin ve gücün yoğun yaşandığı savunma ve havacılık sanayi, çizdiği başarılı görüntü ile birçok sektörü geride bıraktı. Türkiye’nin genel ihracatı açısından durgun geçen 2013, savunma ve havacılık ihracatı açısından belirgin bir gelişmeye sahne oldu. Sektörün ‘Stratejik Plan’ çerçevesinde 2014 hedefi yüzde 44 artışla 2 milyar dolara ulaşmaktır” diye konuştu.

 

TUSAŞ, yüzümüzün akı oldu

Sektörün 2013 yılında atağa geçtiğini belirten Aliş, “Savunma ve havacılık sektörü Türkiye'nin en başarılı sektörlerinden olmayı başardı. İhracatımızdaki artış trendi hızla yükselmekte. Bu noktada olmamızda en önemli pay, 527 milyon dolarlık ihracatı ile medarı iftiharımız olan; ATAK, HÜRKUŞ, ANKA ve F16 gibi dev projelere imza atan TUSAŞ'a aittir. TUSAŞ hizmet ihracatını dâhil etmeden, sektör ihracatının yüzde 40’ını gerçekleştirmiştir. Global düzeyde bir havacılık şirketi olan TUSAŞ, savunma ve havacılık sanayi ihracatının da lokomotifi konumundadır” dedi.

 

Sektör, ABD’ye ürün satıyor

“Türkiye, sektörde dünya pazarında en büyük dilime sahip olan ABD’ye de ürün satmaktadır” diyen Aliş, ABD’nin Türkiye’nin ihracatında ilk sırada yer aldığını bildirdi.

Aliş’in verdiği bilgiye göre, 2013’de en çok ihracat yapılan bölgeler sırasıyla; Kuzey Amerika (ABD), BDT, AB, Hazar Bölgesi, Körfez bölgesi ve Güneydoğu Asya ülkeleri oldu.

Sektör ihracatında başta uçak ve helikopter aksamları olmak üzere; uçak motorları, zırhlı kara araçları, gemiler ve süratli botlar, füze, roket ve fırlatma platformları, hafif silahlar ve