İSO ile Diyarbakır’a yatırımcı ilgisi arttı

23 Ara 2013

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) eylül ayında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile imzaladığı işbirliği protokolü sonrası kente olan yatırımcı ilgisi arttı.

İSO Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Özhamaratlı, İstanbullu sanayicilerin yerel girişimlerle buluşmasının güçlü ortaklıkların temelini atacağını söyledi.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, “Yatırım için fizibilite çalışmaları yapan çok sayıda şirket bizlerle iletişim halinde” dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) geçen eylül ayında ortaklaşa yaptığı meclis toplantısında imzalanan işbirliği protokolü filizlerini vermeye başladı. İstanbullu sanayicilerin bölgeye yatırım yapmalarını sağlamak için işbirliği içinde olmayı öngören protokol sonrası şehre olan yatırımcı ilgisi arttı.

DTSO, gelinen süreçte sonuçları paylaşmak ve kentin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla dün “Diyarbakır Tekstil Sektörü Yerel ve Ulusal Firmalar İşbirliği Sektör Toplantısı” düzenledi. İSO’nun katkılarıyla gerçekleştirilen toplantıya, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, İSO Yönetim Kurulu Üyeleri İrfan Özhamaratlı, Ali Ulvi Orhan, Sultan Tepe, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun ve iş dünyasından çok sayıda temsilci katıldı.

İSO Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Özhamaratlı, toplantıda yaptığı konuşmada Diyarbakır’da sanayinin gelişmesine ve istihdamın artmasına destek olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Özhamaratlı, “Ümit ediyoruz ki İstanbullu sanayicilerimizin yerel girişimlerle bugünkü buluşması, güçlü ortaklıkların temelini oluşturacaktır. Gerek Diyarbakır ilimize, gerekse ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır. Tekstil ve hazır giyimde başlatmış olduğumuz bu işbirliğinin diğer sektörlerimizde de devam edeceğine yürekten inanıyorum” diye konuştu.

Genç işgücümüz cazibeyi artırıyor

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar da işbirliği protokolünün katkısıyla üç aydır Diyarbakır’a yoğun bir yatırımcı ilgisinin başladığını söyledi. Bütün bu sürecin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmak üzere İSO’nun da katkılarıyla bu toplantıyı düzenlediklerini belirten Sayar, amaçlarının ulusal ve yerel firmalar arasında bir deneyim aktarımı yapmak ve olası işbirliklerine zemin hazırlamak olduğunu belirtti. Sayar, “Tekstilin doğuya doğru kaymasından yararlanmak istiyoruz. Genç işgücümüz bu cazibeyi tetikliyor. Önceki dönemlere göre bir kıpırdanma ve yükseliş olması bunu gösteriyor. Yatırım için fizibilite çalışmaları yapan çok sayıda şirket bizlerle iletişim halinde” diye konuştu.