Fatura sisteminde yeni bir dönem başlıyor

23 Eyl 2013

Fatura sisteminde yeni bir dönem başlatan Gelir İdaresi Başkanlığı, bir çok ülkenin yıllar önce uygulamaya başladığı “Elektronik Fatura Uygulaması”nı Türkiye’ye taşıyor.

Yeni bir belge türü olmayan kağıt fatura ile aynı özellikleri taşıyan e- fatura, kullanma zorunluluğu getirilen İTHİB üyesi firmaları da yakından ilgilendiriyor. Bu çerçevede, e- fatura uygulamaları konusunda firmaları bilgilendirmek için çalışmalara başlayan İTHİB, Gelir İdaresi Başkanlığı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı yetkililerinin katılımı ile konu üzerine 12 Eylül’de Dış Ticaret Kompleksi’nde bir seminer düzenledi. Seminere İTKİB Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz, İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Birol Sezer, İTKİB Genel Sekreterliği temsilcileri ve çok sayıda firma yetkilisi katıldı.

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdür Vekili Eyyüp İnce seminerde yaptığı konuşmada, dünya genelinde e-fatura düzenlemesinin yaygın bir şekilde uygulanmaya başladığını vurgulayarak, bu durumun yeni şekillenmeye başladığını, 2 Eylül 2013 tarihine kadar e-faturaya kayıt yaptırmamış şirketlerin ve birinci sınıf tüccarların 1.200 TL, ikinci sınıf tüccarların 600 TL özel usulsüzlük cezası ödeyeceğini, 2014 başından itibaren ise cezanın, her kesilen faturanın yüzde 10'u kadar olacağına dikkat çekti. e- fatura kullanımının teknik, mali ve idari faydalar sağladığını vurgulayan İnce, söz konusu uygulama ile kağıt faturaya gerek kalmadığını, arşiv odasına ihtiyaç duyulmadığını, dış sistemlerle veri entegrasyonunu sağladığını, kaybolma ve gecikme gibi durumların olmayacağının da altını çizdi. Seminerde söz alan Turan Denetim temsilcisi Hayrettin Turan ise e- fatura düzenlemesi ile şirketlerde yapılan tüm işlemlerin kayda alınması ve kontrol altında tutulmasının amaçlandığını söyledi.