İhracat, mart ayında 11,5 milyar dolar oldu

10 Nis 2016

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), mart ayı ihracat verilerini açıkladı. Buna göre mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 2,6 artışla 11,5 milyar dolar oldu. Sektörel bazda otomotiv endüstrisi 2 milyar dolarla ihracat liderliğini sürdürürken, bunu hazırgiyim ve konfeksiyon, ardından kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü takip etti.

Türkiye, ihracatta 14 ayın ardından şubatta yakaladığı yükseliş performansını mart ayında da devam ettirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) mart ayı verilerine göre ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 artışla 11,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk 3 ayında toplam ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 gerileme ile 33,4  milyar dolar olurken, aynı dönemde kilogram bazında yüzde 10,9 oranındaki artış dikkat çekti. Mart ayında parite etkisi ise 117 milyon dolar oldu. Uzun bir süreden sonra paritenin etkisi pozitif gerçekleşti. Son 12 aylık dönemde ise ihracat yüzde 9,2 düşüşle 140,3 milyar dolar oldu.

TİM verilerine göre mart ayında en fazla ihracatı 2 milyar dolar ile otomotiv endüstrisi yaparken, bunu 1,5 milyar dolar ihracatla  hazırgiyim ve konfeksiyon, ardından 1,2 milyar dolar ile  kimyevi maddeler ve mamulleri  sektörü takip etti. Mart ayında en fazla ihracat artışı yakalayan sektör ise yüzde 69 ile gemi ve yat sektörü olurken, mücevher sektörünün ihracatı yüzde 24,7, savunma ve havacılık sanayii sektörünün ihracatı ise yüzde 21 artış gösterdi.

AB’ye ihracat artış eğilimini sürdürüyor

Mart ayında en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu. Almanya’ya ihracat yüzde 12,4, İngiltere’ye yüzde 4,8, İtalya’ya ise yüzde 15,4 artış gösterdi. Irak’a ihracat yüzde 12,8 ve ABD’ye ihracat yüzde 0,3 oranında azalış gösterdi. Ayrıca Mart ayında en fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında, en yüksek ihracat artışı gerçekleşen ülke yüzde 53,9 ile Hollanda oldu. İkinci sırada ise ambargonun kalkmasının ardından yüzde 44,2 artış ile İran yer aldı. Mart ayında ihracat artışında genel olarak öne çıkan diğer ülkelere bakıldığında ise Dubai’ye ihracat yüzde 482,5 artarken, İzlanda’ya yüzde 257,2 artış gösterdi. Bölgeler bazında da geçtiğimiz ay AB’ye ihracat yüzde 13,9 artarken Ortadoğu’ya ihracat yüzde 1,6, Afrika’ya ihracat yüzde 6,5, Kuzey Amerika’ya ihracat yüzde 1,7 ve BDT’ye ihracat yüzde 22,2 oranında geriledi. 

Dünya artık start-up’ları konuşuyor.

Büyükekşi, asırlık petrol, elektrik, otomotiv ve perakende sektörü şirketlerine sahip olan ABD’de son 30 yıla damgasını vuran start-up şirketlerinin büyük başarılar ortaya koyduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:  

“Start-up şirketlerine en iyi örneklerden biri hiç şüphesiz 20 yılda 390 milyar dolar piyasa değerine ulaşan ‘Google’dır. Türkiye’de ise girişimcilik ekosistemi henüz yeni yeni oluşuyor. Buna rağmen, 15 yılda 589 milyon dolar değere ulaşan yemeksepeti.com gibi bazı firmalarımızın başarı hikayeleri bizlere umut veriyor. Girişimcilik ve inovasyon alanında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla bu başarı hikayelerinin artarak devam edeceğine inanıyoruz. Bugün ABD’de, önde gelen üniversitelerin matematik, mühendislik gibi bölümlerinin başında Çinli, Hindistanlı akademisyenleri görüyoruz. Biz de yakın coğrafyanın dahi çocuklarını ülkemize çekerek Türkiye’yi bir fırsatlar ülkesi haline getirebiliriz.”

Dünya’da bir ilk olan 4,5G, Türkiye’nin yaşadığı büyük atılımın en önemli göstergelerinden biri.

Büyükekşi, 4.5G teknolojisine de değinerek, “Türkiye, 98’de 2G ile 2009’da da 3G ile tanışmış bir ülke. Bugün itibariyle de dünyada bir ilk olan 4,5G’ye geçişin heyecanını yaşıyoruz. 4,5G ile beraber mobil internet 12 kat daha hızlı olacak. Bu gelişme ekonomimize de büyük katkılar sunacak. Genişbant erişimindeki her yüzde 10’luk artışın, ülkelerin Gayri Safi Milli Hasılalarında yüzde 1-1,5 büyüme sağladığı dikkate alındığında ülkemize etkisi olumlu olacak” dedi.