İŞ İNSANLARI NASIL BESLENMELİ?

12 Haz 2015

Diyetisyen İdil Annac

İŞ İNSANLARI NASIL BESLENMELİ?

Yoğun çalışma temposu nedeniyle, iş insanları sağlıklarına ve kendilerine yeterli özeni göstermiyor ve bu durum, kişilerin önce sağlıklarını, ardından da iş yaşamını etkiliyor.

 

Beslenme, acıkınca karın doyurma eylemi olarak değil, yaşam kalitesini yüksek tutmak adına sağlığın devamlılığı ve gelişimi için bilinçli bir şekilde yapılması gereken bir davranıştır. Sağlıklı beslenme, kalori hesabı yapmadan, besin öğelerinin günlük olarak belirli miktarlarda ve belirli zamanlarda tüketilmesidir. Bu öğelerin gereğinden az veya çok tüketilmesi, sağlığın bozulmasına, büyüme ve gelişmenin engellenmesine neden olur.

Besin öğelerinin vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az tüketilmesine yetersiz beslenme denirken, gereğinden fazla tüketilmesi durumuna ise dengesiz beslenme denir. Yoğun iş temposu, masa başında oturularak hareketsiz geçirilen uzun mesai saatleri, sık ve uzun süreli iş seyahatleri gibi hareketli ve yoğun bir tempoya sahip iş insanlarının dengeli beslenmesi mümkün değil gibi görünse de diyet programlarının her sosyal hayata uygun bir şekilde düzenlenebileceği unutulmamalıdır.

Sağlıklı beslenmek veya kilo vermek isteyen iş insanları, mutlaka bir diyetisyen ile iş birliği içinde olmalıdır. “Diyet kişiye özeldir” görüşünü göz önünde bulundurarak, her iş insanının diyeti de, ihtiyaçları hesaplanarak, çalışma saatlerine ve seyahat ajandasına uygun bir şekilde düzenlenmeli ve gereken durumlarda (kokteyl, kutlama, iş yemeği, davetler g,b,) kontrol zamanını beklemeden anlık değişiklikler yapılabilmelidir. Gerektiği takdirde, gidilen ülkenin mutfağına uygun bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

Bir iş insanının diyeti mümkün oldukça beş temel besin grubunu içermeli, gün içindeki yoğunluğa göre düzenlenmelidir. Yoğun çalışma saatleri boyunca dinç, enerjik ve verimli çalışabilmek için öğün atlanmamalı, uzun süre aç kalınmamalıdır. Bulunması veya hazırlanması zor ve uğraştırıcı ara öğünler yerine, kolay ulaşılabilecek sağlıklı ara öğünler tercih edilmelidir. Tek tip besin içeren diyetlerden kaçınılmalı, mucize olarak lanse edilen şok diyetler kesinlikle uygulanmamalıdır. Geç yenilen akşam yemekleri hafif tutulmalı, alkol belirli günler belirli miktarda tüketilmelidir. Herhangi özel bir durumda, ertesi gün için program tekrardan düzenlenmelidir.

Tek başına diyet yapmak, sağlıklı beslenme için yeterli değildir. Bu yüzden diyet programının yanına mutlaka bir egzersiz programı da eklenmelidir. Egzersiz programları diyet programıyla uyum içinde olmalı ve haftada en az 2-3 kez kardiyo gibi yağ yakıcı bir egzersiz programına zaman ayrılmalıdır.

Hepimiz için önemli olan su, iş insanları için de oldukça önemlidir. Masa başında geçirilen uzun saatler boyunca terleme olmasa da, farkında olunmadan buharlaşma yoluyla çok fazla su kaybedilir. Kaybedilen sıvı çay, kahve yerine sudan karşılanmalıdır. Yolculuklar ve seyahatlerin neden olduğu hava değişimi sonucunda, vücutta ödem oluşabilir. Ödem oluşmasını engellemek ve oluşan ödemi vücuttan atmak için su tüketimine çok dikkat edilmesi gereklidir.

Son olarak, yapılması gereken en doğru şey, beslenme danışmanlığı alan iş insanlarını bilinçlendirmektir. Besin grupları öğretilmeli, sağlıklı besin seçimi alışkanlık haline getirilmelidir. Neyin yerine neyi, ne kadar yiyebileceğimizi gösteren değişim listeleri öğretilmeli; sadece diyet yapılan dönemlerin dışında sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirilmesinde yardımcı olunmalıdır.