158 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ ZORA GİRDİ.

29 Ağu 2013

1 Ocak - 28 Ağustos dönemi 93.4 dolar olarak gerçekleşen ihracatımız 158 milyar dolar olan 2013 hedefinden çok uzak.

Temmuz ayında ihracatımız 88.3 milyar dolar, İthalatımız 148.7 milyar dolar gerçekleşince dış ticaret açığımız 60.4 milyar dolara dayandı.

Ağustos ayı ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.2 lik artışla 1 Ocak – 28 Ağustos dönemi ihracatımızı 93.4 milyar dolara taşıdı.

Ancak bu meblağ 158 milyar dolar ihracat hedefimizden 64.6 milyar dolar uzak.

8 Aylık ortalama ihracatımızın aylık bazda 11.6 milyar dolar olarak seyrettiğini dikkate alınırsa bu ortalamanın önümüzdeki 4 ayda aylık 16.1 milyar dolar olarak gerçekleşmesi demek.

Oysa, geçmiş ayların ortalaması olan 11.6 milyar dolar/ay seyriyle toplamda ancak 46.4 milyar dolar ihracat yapılabilir.

Hedefe ulaşabilmek için gerekli 64.7 milyar dolarlık ihracat yerine 46.4 milyar dolar ihracat olasılığı hesap edildiğinde yıl sonu ihracatımızın 140 milyar dolar civarında kalacağı ve hedef konulan meblağdan 18 milyar dolar geri düşeceği hesaplanabilir.

Bu meblağ sadece hedefe ulaşamamakla kalmayacak dış ticaret açığımızı da büyütecek bir meblağ olacaktır.

İhracatçının yıl sonu hedefine ulaşabilmek için önünde sadece 4 ayı vardır.

Aylık ortalama ihracatını 11.6 milyardan 16.1 milyar dolara çıkarmak için üstün bir çaba göstermek zorundadır.

Kurlardaki yüksek dalgalanmalar üzerinde adeta sörf yapabilmeyi öğrenemezlerse bu hedef zordur.

Future market, Hedge ve Forward gibi kurlardaki riskleri bir nebze küçültecek finans enstrümanlarını öğrenme ve kullanmalarında büyük menfaatleri vardır.

Bankalar bu konuda ihracatçılara köstek değil destek olmalıdırlar.

Artan kurlar karşısında müşterilerinin oluşturdukları ‘’Fiyat İndir’’ baskısını kırmak zorundadırlar.

Aksi takdirde kur hareketleri paralelinde artan hammadde fiyatları karşısında çapraz ateş altında kalıp rekabet güçlerini kaybedeceklerdir.

Zaten ekonomik krizin pençesinde boğuşmakta oldukları pazarları şimdi de savaş çığırtkanlarının baskıları altındadırlar ve baskı talep düşmesine neden olabilir.

Talep düşmesi ve sonunda ihracatımızın beklenilen hedefe ulaşamaması, sonucunda artacak dış ticaret açığımız finans değerlendirme kuruluşlarınca olumlu karşılanamayacaktır.

Siyasi iktidar, Mısır’a, Suriye’ye odaklandığı şu günlerde ekonomimizin ve ihracatçılarımızın durumlarını görmezden gelirse çıkacak faturanın sorumlusu olacaktır.

Zira görünen o’ki ihracatçılar yaşanan sorunların altından tek başlarına kalkamayacaklardır.