Ev tekstilinde Türkiye’nin renkleri

12 Kas 2015

Ev tekstili ve dekorasyon sektörüne canlılık getirmek ve ihracatı artırmak amacıyla düzenlenen Home&Tex Fuarı,  CNR EXPO Yeşilköy’de tamamlandı. Fuarı yerli ve yabancı toplam 46 bin 61 profesyonel ziyaretçi gezdi. 2016 yılının kış sezonunda hafif halılara rağbet büyük olacak. Halıda Doğu illeri bordo, lacivert, yeşil rengini tercih ederken; Türkiye’nin diğer bölgelerinde genel olarak şekerrengi, açık sütlü kahve, pembe renkleri tercih ediliyor. Evlerin vazgeçilmezi perdeler de ise yine Doğu illeri daha avangard renkleri tercih ederken, genel renk seçimi ise mint ve pudra olacak.  
İstanbul Fuarcılık A.Ş. tarafından TETSİAD (Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği) işbirliğinde gerçekleştirilen Home&Tex ‘Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı’ bu yıl 3’üncü kez düzenlendi. Ev tekstiline ve dekorasyonuna ait tüm ürünlerin bir arada sergilendiği fuarı, yerli ve yabancı 46 bin 61 kişi ziyaret etti.
 
“Gençlerin kadifede rengi mor ve fuşya”
CNR EXPO Yeşilköy'de 600 ev tekstil firmasının katılımı ile düzenlenen Home&Tex’te ev tekstili ve dekorasyonunda kış sezonu trendleri belirlendi. Döşeme kumaş firmaları 2016 yılında temizliği kolay ve uzun ömürlü olan kadifenin evlerin vazgeçilmezi olacağına dikkat çekerek, genç neslin de artık kadifeye yöneldiği belirtiler. Kadifenin Türk kültürünün önemli bir simgesi olduğuna vurgu yapan firmalar, kadife kumaşta gençlerin renk olarak canlı mor ve fuşya rengine rağbet gösterdiği anlattılar
 Fuarda stant açan Gökkuşağı 2000 firmasının yetkilisi Kubilay Gülkaç ise halılarda Türkiye’nin doğusunda bordo lacivert, yeşil gibi renklerin tercih edildiğini belirterek, “Türkiye’nin doğusu dışında kalan yerlerde ise genel olarak halılarda şekerrengi, açık sütlü kahve, pembe gibi renkler tercih ediliyor” dedi.
Kaymaz hafif halılara yöneliş
Yine Türkiye’nin Güneydoğu illerinde ve Arap ülkelerinde kaymaz hafif halıların tercih edildiğine dikkat çeken Gülkaç, şöyle konuştu: “Türkiye’de yeni bir teknoloji olan hafif halı hem fiyat olarak uygun olması hem de kolay temizlenmesi nedeni ile kısa bir sürede yoğun bir kullanım alanı yaratılmasına neden oldu. Dünya modernleştikçe hafif halıya dönülecek. Babaanne halısı devri bitecek. Gelecek sezonlarda Türkiye’de yeni ipek görünümlü halılar da trend olacak”
Perdeler Türk halkının vazgeçilmezi
Perdeciler ise bir dönem ev ve iş yerlerinde yaygın olarak kullanılan store perdelere de ilginin azaldığını belirttiler. Perdenin Türk halkının vazgeçilmezi olduğunu belirten Aydın Örme Pazarlama sorumlusu Tuğba Kayalar, “Bu yıl perdelerde pudra, mint tarzı renkler tercih edilecek. Türkiye’nin bölgelerine göre renkleri değişiyor. Doğu illeri  perdelerde daha avangard renkler seçerken, Ege ve Akdeniz illerinde daha natürel renkler tercih ediliyor”dedi.
8 bin 217 yabancı alıcı
Home&Tex Fuarı, İran, Ürdün ve Lübnan başta olmak üzere Kuzey Afrika ülkeleri,  Rusya, Danimarka, Almanya, Fransa, Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu ülkelerinin de aralarında bulunduğu 67 ülkeden gelen 8 bin 217 alıcıyı ağırladı.