e - BAYRAMLAR !

14 Eki 2013

Bugün Kurban Bayramından bir  önceki gün.

Arefe günü dediğimiz gün yani.

Öncelikle , tüm okurlarımın bayramınızı kutlar nice mutlu bayramlar dilerim .

Yazımda Usta ve taifesinden , demokrasiden, seçimden, süreçten, dış siyaset ya da ticaretten , Avrupa Birliğinden bahsedeceğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz .

Yaşı nerede ise on adet 7 yıl’ı devirmiş  ( 70’e Üç yıl kalmış demeye dilim varmıyor ) bir yazar olarak yazıma  ‘’Nerede o eski bayramlar’’ diye başlayıp kurban kesme usulleri ve  kavurma tarifi ile bitireceğimi düşünüyorsanız yine yanıldınız .

 

                                                                ****

 

Bugün takıldığım konu , ‘’e- bayramlar’’ diyebileceğimiz elektronik bayramlar.

Kısaca , günümüz bayramları.

Eminim birkaç gündür cep telefonlarınıza gelen mesaj yoğunluğu dikkatinizi çekiyordur .

Cep Telefonunun veya Bilgisayarınızın Mesaj kutunuzdaki maniler halindeki elektronik dizelerin türlü, çeşitli yazılımlarla bayramınızı kutlayanlar olduğunu söylememe gerek yok sanırım .

Bazı mesajların çoğunda gönderenin isminin olmadığı , bazılarında sanki herkesin telefon numarasını bilmek mecburiyetiniz varmış gibi sadece telefon numarasının yazdığı , gönderenin dahi kime ne gönderdiğinin farkında olmadığı , her türlü sıcaklık ve samimiyetten uzak , zoraki yasak savma niteliğindeki sanal kutlamalar bunlar.

 

                                                                 ****

 

Telefon açarak bayramınızı kutlayanları sanal ortamdan ayrı tutuyorum .

Hiç olmazsa onlarda sanal ortamın elektronik soğukluğundan uzak , mekanik de olsa seslerini duymanın , az biraz söyleşmenin donuk sıcaklığı var. 

e – Bayramların sanal ortamının bir başka yasak savma vasıtası internet .

İnternet ortamı bayram kutlama vasıtası olarak kullanılırken genelde bayram kartlarının yerini almış durumda .

Özleyerek söylemeliyim  ki , benim de zaman zaman kullandığım bu türde kartpostal göndermenin veya almanın heyecanı ve keyfi yok.

Günümüz  kuşağında hatırlayanlar var mı bilemem ama,

Günler öncesinden başlayan kart seçme , yazma ve gönderme mücadelesi bir zorluk olarak görülse de keyif aldığım bir zorluk olarak hala hatırımdadır.

 

                                                                ****

 

Medeniyet denilen tek dişi kalmış canavar bayram kutlamalarını ,  bayram ziyaretlerini , el öpüp , tokalaşıp kucaklaşmanın cana yakınlığını sanal yaşamın uçsuz bucaksız derinliğine alıp götürmüş.

Kısaca , bayramlaşma anlamında cep telefonu , bilgisayar, internet icat edilmiş mertlik bozulmuş!

Dahası var.

Kurbanınızı internet ortamında alabilir , vekalet verebilir,  kestirebilir ve istediğiniz yerlere dağıtımını yaptırabilirsiniz .

Hatta , kredi kartınızla bile kurban almanız ve taksitle ödeyebilmeniz olası .

Mezar ziyaretleri yerine sanal ortamda e – imamlar ölmüşlerinize ‘’Fatiha’’ okuyabilirler .

Acemi kasaplar için kurbanın nasıl kesileceğini , hangi duaların okunacağını anlatan siteler mevcut.

Kurban alırken nelere dikkat etmek gerektiğini , hayvanın hastalıklı olup olmadığının nasıl anlaşılacağını bu siteler sizlere anlatabilir.

Kurbanlığın kulağındaki elektronik küpelerden yedi ceddinin hikayesini öğrenmeniz mümkün.

Diğer imkanların en ilginci ‘’Alo Boğam Kaçtı ‘’ hattı !

Hat görevlileri kaçan boğanızı  bulmak , kovalamak , yakalamak ve adrese teslim etmek gibi bir kıyak peşinde ve tabii bedava değil.

Elinizde sopalar , taşlar , iplerle kaçan boğanızı kovalamak , boğaya vurmak , yerlerde süründürmek yok . Hele, hele boğa tarafından boynuzlanarak yaralanma gibi bir tehlike söz konusu değil.

Yapmanız gereken boğanızı kaçırmak ve ‘’Alo boğam kaçtı’’ hattını aramak !

 

                                                            ****

    

Peki , kaçırdığınız sadece boğanız mıdır ?

Yoksa , yüz yüze bayramlaşmanın sıcaklığını, içtenliğini, samimiyetini kaçırdığınızı da düşünür müsünüz?

Gelişen teknoloji ortamının , çıldıran elektronik imkanların sunduğu nimetleri kullanmak elbette güzel , elbette faydalı  ama ,

Bu nimetlerde , bu faydalarda , bu güzelliklerde yüz yüze , göz göze , el öperek ,  tokalaşarak , sarılarak , birbirimizi ziyaret ederek  bayramlarımızı kutlamanın keyfi , sıcaklığı ve samimiyeti nerede ?

O keyfi , o samimiyeti özlüyorsanız günlük yaşamınızın bir parçası olan teknolojik vasıtaları kullanarak bayramları  e – Bayram olmaktan çıkarabilir , bayramı bayram coşkusunda kutlayabilirsiniz.

Birkaç gün için, cep telefonunuzu , internet ortamını , bilgisayarınızı bir kenara koyabilir ve eski bayramların heyecanını anımsayabilirsiniz.

 

Tekrar sağlıklı ve mutlu bir bayram dileğimle.