CEBİNİZDEKİ BOMBA , VATANDAŞLIK NUMARASI !

27 Eyl 2013

Telefonda cilveli bir ses …

- Merhaba Şevket bey , ben falanca bankadan filanca nasılsınız , kayıtlarımızda sizin , eşinizin ve oğlunuzun vatandaşlık numaraları yok alabilir miyim ? ..

Telefondaki bayanın aradığını söylediği banka ile zaman , zaman çalışıyorum ama o isimde bir bayanı tanımıyorum .

- Hanım ile oğlumun bilgilerini bilmiyorum bugün çıkmak üzereyim , Pazartesi arayın.

- O zaman sizin numaranızı alabilir miyim ? .

- Onu da Pazartesi alabilirsiniz … ..

Telefondaki filanca isimli bayan ısrarlı ..

- Siz bana annenizin , babanızın  ismini verin ben İnternetten bulurum .

- Bak kızım şansını zorlama bu bilgileri vermek istemediğimi anla artık !

Hemen , telefondaki bayanın adını kullandığı bankayı arıyorum , ama bankada o isimde bir bayan memur olmadığını öğreniyorum .

 

                                                                         ****

 

Son günlerde elektronik postama bir bankadan devamlı elektronik iletiler geliyor .

Bankadaki hesap bilgilerimin güncellenmesi için vatandaşlık numaram , adresim , anne , baba isimleri isteniyor . Cevap vermiyorum . Ertesi gün yine , öbür gün yine benzer iletiler geliyor .

Yetinilmiyor, devamlı  olur olmaz saat ve durumlarda telefon tacizleri!

Banka Genel Müdürlüğünü arıyorum , “sizde hiçbir zaman hesabım olmadı ama devamlı olarak elektronik ileti ile özel bilgilerim isteniyor , nedir bu ?”

‘’Biz hiçbir zaman müşterilerimize dahi bu tip soruları içeren iletiler göndermiyoruz , kaldı ki müşterimiz olmayanlara gönderelim , sakın dikkate almayın’’ , diyorlar .

Son günlerde artan elektronik ortamdaki şifre çalınmalarıyla ilgili olarak bazı kişilerin bankalardaki hesaplarına girilip mağdur edilmelerinin ardından yargının aldığı bir karar ile bankaları sorumlu tuttuğunu hatırlarsınız .

Kişiler artan bir trafikte yukarıda kendi örneğimde verdiğim telefon konuşmalarına muhatap oluyorlar , her geçen gün banka örneğindekine benzer çok sayıda elektronik iletiler alıyorlar . Kredi kartları kopyalanıyor , şifreler kırılıyor , özel hesaplarına giriliyor .

Sonuçta bu tip suçlar artıyor ve ardında mağdurlar bırakılıyor .

 

                                                                           ****

 

Polisimiz her geçen gün çeşitlenen elektronik suçlar karşısında gerek eğitim ve gerekse donanım açısından yetersiz kalıyor . Hukuk düzenimiz ve hukukçularımız bu tip suçların çeşitliliğine ve süratine ayak uyduramıyorlar .

213 sayılı Vergi Usul Kanununun 8 . maddesiyle ‘’ T.C tabiyetinde bulunan gerçek kişi ile tüzel kişilere bir vergi numarası verilir’’ denildi . Ardından  4 Nisan 1998 de 23307 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 4358 sayılı kanun ile de Vergi Kimlik Numarası kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla Vergi Numarası kişiye özel ve gizli anlamında zorunlu olarak kullanıma açıldı . Son olarak, 29 Ağustos 2006 tarihinde 26274 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Genel Tebliğ ile vergi numarası kullanımına son verildi ve ‘’ Vergi Kimlik Numarası kullanılması gerekli görülen işlemlerde bu işlemlere taraf olan ve işlemleri gerçekleştirecek kişi ve kuruluşlara vergi kimlik numaralarını ibraz etmek zorunda olan  Türkiye Cumhuriyeti     Tabiyetinde’ki gerçek kişiler Vergi Kimlik Numarası yerine on bir haneli Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaralarını ibraz edeceklerdir .’’ denildi ve uygulama 1 Kasım 2006 günü başladı , 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren de zorunlu hale getirildi . Böylece , Nüfus Kağıdı sadece T.C vatandaşı olduğumuzu gösteren bir kimlik olma niteliğini aştı ve vatandaşlık numarası ile son derece önemli ve tehlikeli bir belge olarak ceplerimizde yer aldı .

 

                                                                          ****

 

Yaklaşık 4 aydır yürürlükte olan bu uygulama ile art niyetli kişiler kimliğiniz üzerindeki vatandaşlık numaranızı veya ehliyet numaranızı ele geçirdiğinde  , bittiniz . Annenizin , babanızın adını bilen art niyetli kişi kolaylıkla nüfus bilgilerinize ulaşabilir . Banka hesaplarınıza girebilir, adınıza alım, satım yapabilir, borç senetleri imzalayabilir , hatta internetten adınıza nüfus kağıdı basarak üzerine kendi fotoğrafını koyabilir , evlenebilir , boşanabilirsiniz !

Kısaca , çanınıza ot tıkayabilir.

Anlayacağınız, Nüfus Kağıdı artık masum bir kimlik kartı değil, aynı zamanda da üzerindeki vatandaşlık numarasıyla, cebinizde taşıdığınız bir bombadır .

Bir çok gelişmiş ülkede bizim vatandaşlık numarası adını verdiğimiz numara ‘’ Social Security Number’’ adı ile anılır ve özel bir kartta belirlenir ve o numara sizin ‘’Sosyal Güvenlik Numaranızdır ve özelinizdir‘’.

 

                                                                             ****

 

Gelin , Nüfus Kağıtlarını , ‘’ Güvenlik ‘’ anlamında kısa bir göz atalım .

Yabancı ülkelerde sosyal güvenlik numarasına ihtiyaç duyulan yerlerde sadece numara sorulur , siz de sözlü bir şekilde beyan edersiniz . Hiçbir görevli ‘’Ver bir fotokopisini çekeyim dosyaya koyayım ‘’ demez, diyemez , demeye cesaret edemez , sadece beyanınız ile yetinir.

Ayrıca , sizden bu bilgileri talep eden kişi ve kurumlar aldıkları o bilginin önemini , gizliliğini bilirler ve sorumluluğunu  da taşırlar . Hatta o numaranızı kullandığınızda olur da art niyetli birilerinin eline geçer de başınıza iş açar korkusuyla o işlemden sonraki 1 yılı kapsayan sürede sigorta dahi edilirsiniz.

Bunun adı , güvenliktir .

 

                                                                               ****

 

Oysa bizde ,

Nüfus kağıdınız ya da şoför ehliyetiniz ulu orta , her yerde , her fırsatta talep edilir . Yolda kimlik kontrolü yapan güvenlik güçleri , güvenlik gerekçesiyle görmek isterler . Noterlerde , pasaport işlemlerinde ,  bankalarda , tapu , elektrik , su işlemlerinde görevliler güvenlik gerekçesiyle kimlik görmeye ve fotokopisini istemeye pek meraklıdırlar . Her hangi bir  mekana girerken dahi , ‘’Güvenlik’’ gerekçesiyle yakanıza dandik bir kart takılarak Nüfus cüzdanınız alıkonulur  . Tüm bu sorumlu , sorumsuz meraklıların ortak amaçları ‘’güvenliktir’’ ama tamamen size özel olan , yüksek derecede gizliliği bulunan bu çok önemli bilgileri içeren belge artık , güvensiz bir şekilde yüzlerce , binlerce kişinin elinde veya dosyasındadır .

Vee.. bu garabetin adı da güvenliktir  !

 

                                                                     ****

  

Sözün özü , kimlik belgesinin farklı yerlerde , vatandaşlık numarasının farklı yerlerde kullanılıyor olma özellikleri kulak ardı edilmiş ve tüm bilgiler tek belgede toplanarak güvenliğimiz tehdit altında bırakılmıştır .

İşin daha da vahimi , T.C vatandaşlarının ceplerinde taşıdıkları Nüfus kağıtlarının ve üzerindeki vatandaşlık numarasının önemini ve yaratacağı tehlikeleri henüz kavrayamamışlardır  .

Demem o ki , kayıt dışılığı önleme amacıyla alel , acele uygulamaya konulan ‘’Vatandaşlık Numarası’’ halk arasında ‘’Kafa Kağıdı’’ denilen belgenin gerekli gereksiz , yani güvensiz  kullanılmasıyla bir çok kişiye ‘’kafayı yedirecek’’ hale getirilmiştir .

 

                                                                       ****

 

Değerli Okurlarım,

Bu yazıyı 19 Nisan 2007 tarihinde o zaman köşe yazarlığını yaptığım DÜNYA gazetesi için yazmış ve “Vatandaşlık Numarasının” özeline değinerek “açık haliyle çok canlar yakar” mesajını vermeye çalışmıştım.

Nitekim, geçen zaman diliminde korktuğum oldu ve çok canlar yandı.

Bugün 27 Eylül 2013. Yazımın yayınından bu yana yaklaşık 5.5 yıl geçmiş.

Teknoloji daha da artmış, hızlanmış, şekillenmiş. Tehlike de, risk de aynı oranda artmış. Gün yok ki gazetelerde Internet dolandırıcılığı denilen soygun haberleri olmasın.

Bu soygunların ana nedeni vatandaşlık numarasının her türlü özelden, gizlilikten uzak ulu orta kullanılıyor olmasıdır.

Yabancıların kısaca  “Id”(Identy) dedikleri bizim Nüfus Cüzdanı (Hüviyet- kimlik) olarak adlandırdığımız belge ile “Social Security” denilen özel vergi numarası (Ya da vatandaşlık numarası) farklı belgeler olduğundan bahsetmiştim. Hatta şoför ehliyeti çok ülkede Id yerine geçebilir. Ama “Social Security” belgesi kartı ve üzerindeki numaranız çok özel ve gizli belge niteliğinde olduğundan gerektiği yerde sadece numarası sorulur, belge istenemez.

Yıllardır yaşanan ve giderek artan onca olaya ve yanan canlara rağmen bu sorun neden hala düzeltilmez?

Bu günlerde , Nüfus cüzdanlarının değiştirilmesi gündemdedir. Nüfus cüzdanlarının  üzerinde din hanesi neden vardır, benim dinimin ne olduğu kimi ilgilendirir? Değiştirilme sırasında  vatandaşlık numarasıyla beraber Din konusunun da halledilmesi daha demokratik daha ayrımcılıktan uzak olacaktır.