Şampiyon yeni rekor peşinde

16 Ara 2013

Otomotiv endüstrisi, 2008 yılı Eylül ayından bu yana ilk kez ihracatta 2 milyar dolar eşiğini aştı, yılın 11 ayında 2012’deki 12 aylık rakamı geçti. 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, “2013’te ihracat hedefimizi aştık. AB bölgesindeki toparlanma devam ederse gelecek yıl yeni rekorlara imza atabiliriz” diye konuştu.

İhracat şampiyonu otomotiv endüstrisinde yüzler gülüyor. 2013 için öngörülen 20 milyar dolar ihracat hedefine yıl tamamlanmadan kasım ayında ulaşıldı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) ihracat verilerine göre otomotiv endüstrisinde kasım ayında 2 milyar 78 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı. Bu rakamla 11 aylık toplam dış satışlar 19.5 milyar dolara ulaşırken,  2012’nin 12 ayında gerçekleştirilen 19 milyar 63 milyon dolarlık ihracatın da aşıldığını gösterdi.

İhracatta iki milyar dolarlık eşik 2008 Eylül ayından bu yana ilk kez aşılırken, AB bölgesine yönelik dış satışlarda yıl içinde sürekli artışlar görülmesi sektörün umudu oldu. Otomotiv endüstrisi kasım ayında dış satışlarında büyümesini önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18’e çıkararak Türkiye genelindeki ihracat artışını ikiye katladı.

Kasım ayı ihracat verilerini değerlendiren OİB Başkanı Orhan Sabuncu, tüm ürün gruplarında artışlar yakaladıklarını ve özellikle AB bölgesindeki birçok ülkede de yüksek oranlı büyümeler görülmesinin gelecek adına umut verdiğini söyledi.

2014’te yeni rekorlara imza atılacak

Sabuncu, “Türkiye’nin ihracat artış hızını sollayarak gidiyoruz. 2008 Eylül ayından bu yana ilk kez 2 milyar dolar eşiğini aşmamız da endüstrimize ayrı bir moral oldu. 2013’ü 22 milyar dolarla hedeflerimizin üzerinde tamamlayacağımızı daha önce duyurmuştuk. Bundan böyle önümüzdeki yıla odaklandık. AB bölgesinde toparlanma aynı şekilde devam ederse endüstri olarak gelecek yıl yeni rekorlara imza atabiliriz” diye konuştu.  

Tüm ürün gruplarında artış

Kasım ayı ihracat verileri incelendiğinde tüm ürün gruplarında artış yaşanması dikkat çekti. Buna göre otomotiv yan sanayi yüzde 11 artış ve 846 milyon dolarla ilk sırada, binek otomobil ürün grubu da yüzde 17 büyüme ve 660 milyon dolarla ihracatta ikinci sırada yer aldı. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 36 büyüme ve 427 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda da yüzde 22 büyüme ve 114 milyon dolar ihracat yapıldı. Diğer başlığı altında ise yüzde 32 yükseliş ve 29 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.