KIZILAY MERTER’DEN TEKSTİL SEKTÖRÜNE İYİ HABER

07 Oca 2014

KIZILAY MERTER’DEN TEKSTİL SEKTÖRÜNE İYİ HABER

FİRMA VE DERNEKLER KIZILAY’A YAPTIKLARI BAĞIŞLARLA HEM İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ELLERİNİ UZATIRKEN, HEM DE VERGİ MUAFİYETİNDEN YARARLANMIŞ OLUYOR. TEKSTİL VE HAZIR GİYİM FİRMALARININ YOĞUN OLARAK FAALİYET GÖSTERDİĞİ MERTER BÖLGESİNDE DE MERTER KIZILAY ŞUBESİ FİRMALARIN DEPOLARINDAKİ ÜRÜNLERİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRMAK İÇİN YOĞUN ÇABA HARCIYOR.

Kızılay Merter Şubesi Başkanı Ercan Tan tekstil sektörü için önemli bir avantaj sağlayan vergi muafiyetinin tüm sektör mensupları tarafından bilinerek yardım yapmaları için tekstilcileri harekete geçirmesi gerektiğini söyledi. Kızılay’a yardım yapan herkesin bağış yaptığını belirten belgelerle birlikte mali müşavir yardımı alarak vergisinden muaf olma hakkı olduğunu belirten Tan, “Tekstilcilerimizi bu konuda haberdar ederek, hem onları yardım yapmaya teşvik ediyor hem de vergi muafiyetinden faydalanmalarını istiyoruz” dedi.

Vergi muafiyeti avantaj sağlıyor

Bağış yapan firma ve derneklerin vergi muafından nasıl faydalanabileceğini de anlatan Ercan Tan, “Tekstilcilerimizin depolarında beklettiği ürünleri ellerinden çıkarmak için muhtelif pazarlara maliyetinden daha düşük rakamlara verdiklerini biliyoruz. Örneğin 5 dolara malettiği bir ürünün depoya koymak zorunda kaldığı ürün fazlasını pazarlara 2 dolardan vererek elinden çıkarmaya çalışıyor. Oysa bu ürünleri bağış kapsamında Kızılay’a yönlendirse 5 dolar maliyet hesabı üzerinden vergi muafından faydalanacak. Bu yöntemle hem bağış yaparak Türkiye’nin herhangi bir yerindeki ihtiyaç sahiplerine faydalı olacak hem de ürünlerini daha düşük maliyetle elden çıkarmamış olacak” diyerek bu konuda sektör mensubu herkesin bilinçlenmesi için çaba gösterdiklerini belirtti