Dericilerin “Zirve” buluşması

16 Ara 2013

'Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen “Deri Zirvesi”nin 16.’sı perakende ve moda dünyasının birbirinden önemli isimlerini bir araya getirdi. Zirve ile eş zamanlı olarak düzenlenen “2. DETAY Deri Ürünleri Tasarım Yarışması” ise konuklara görkemli bir gece yaşattı.

 

Deri Tanıtım Grubu (DTG) tarafından bu yıl 16.’sı gerçekleştirilen “Deri Zirvesi”, 10 Aralık 2013 tarihinde Shangri-La Bosphorus Otel'de gerçekleşti. 1994 yılından beri her yıl deri, perakende, moda ve tasarım dünyasını tek bir çatı altında toplayan ve sektörün gidişatına yön veren zirveye, bu yıl da ciddi bir katılım gerçekleşti. Oturumların 'Küresel Markanın Başarı Sırları', 'Deride İnovasyonun Stratejik Önemi', 'Deride Ülke Markası' ve 'Marka ve Tasarımda Geleceğe Bakış' başlıkları altında gerçekleştiği zirve, bu yıl İtalya’nın ünlü markası Ermanno Scervinonun CEO’su tasarımcı Toni Scervino’yu ağırladı. Koleksiyonlarında kullandığı kürk ve deri detaylarıyla ön plana çıkan ünlü tasarımcı Toni Scervino’nun yanı sıra Deri Zirvesi’nde deri fuarcılığı denildiğinde ilk aklan gelen Lineapelle Grup (UNIC)  Ekonomik ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı  Luca Boltri, Desa Deri A.Ş Genel Müdürü Burak Çelet, Türkiye Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Erdal Matraş ve ünlü moda tasarımcısı Hakan Yıldırım ‘Türk ve İtalyan Derisi’nin zirve yolculuğunu konuştu.

Zirvede konuşan İDMİB Başkanı Lemi Tolunay ise Türkiye’deki deri sektörünün çok köklü geçmişe sahip olduğunu söyleyerek, sektörün önemli bir üretim bilgisine, tecrübesine, yetişmiş insan gücüne, teknolojik alt yapıya sahip olduğuna dikkat çekti. Tolunay, deri ve deri ürünleri sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden biriyiz. Avrupa’da İtalya’dan sonra ikinci büyük üretim kapasitesi bize ait. Sahip olduğumuz modern teknolojiyi, Avrupa Birliği formatında, çevre kurallarına duyarlı ve ekolojik üretim yaparak kullanıyoruz” diyerek sektörün dünyadaki konumuna dikkat çekti.