2023’te perakendeyi 500 milyar dolara taşıyıp Türkiye’nin yıldızını parlatacağız

23 Ara 2013

BMD markalarının 2013’te 35 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını açıklayan BMD Başkan Yardımcısı Sami Kariyo:

2023’te perakendeyi 500 milyar dolara taşıyıp Türkiye’nin yıldızını parlatacağız

BMD marklarının 2023 yılında 115 milyar dolar ciroyu yakalayacağını belirten Sami Kariyo, Türk perakende sektörünün sergileyeceği performans ile İngiltere’yi yakalayacağını bildirdi.

Birleşmiş Markalar Derneği Başkan Yardımcısı Sami Kariyo 800 milyar dolarlık gayri safi milli hasılasının dörtte birinin perakende sektöründen geldiğini belirterek, 2023 yılında perakende sektörünün 500 milyar dolarlık hacmi yakalayacağını söyledi.

Türkiye’deki markaların çatı örgütü konumundaki Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) nitelikli eleman sorunun çözümü ve beklentiler için sektör dinamiklerini “Eğitim Festivali”nde bir araya getirdi.

Eğitim Festivali’nin açılışında konuşan Sami Kariyo, 3.8 milyon kişinin perakendede yer aldığını, en çok istihdam artışını da yine bu sektörün sağladığını bildirdi.

Perakende sektörünün 1990’dan itibaren büyük bir dönüşüm yaşamaya başladığına dikkat çeken Sami Kariyo şunları söyledi:

“2000 yılında BMD markalarını da kapsayan organize perakende toplam perakende içinde yüzde 20-25’lik bir dilime sahipken, 2013 sonunda bu oran yüzde 50’yi aştı. 2023 senesinde bu oranın yüzde 75’i bulmasını hedefliyoruz. Avrupa’nın 7. büyük perakende sektörüne sahip olan Türkiye’de BMD markaları 2013 sonu itibariyle 35 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştılar. 2023’de toplam perakende sektörü 500 milyar dolar, BMD markaları ise 115 milyar doları yakalayacak. Sadece BMD üyelerinin 20 milyar dolarlık hazır giyim ihracatı gerçekleştirecek. Bu rakamlarla Avrupa’nın perakende devi İngiltere’yi yakalayacağız.”

Sami Kariyo, Türk firmalarının 1985 yılından itibaren önemli bir ihracat atağı başlattığını hatırlatarak, yabancı pek çok büyük markaya özel üretim yapmalarına karşın daha az bir kazançla yetinmek durumunda kaldıklarını söyledi.

KAZANMAK İÇİN TÜKETİCİYE ÇOK YAKIN OLMAK ŞART

“Yaratılan değerden en fazlasını alabilmek için tüketiciye en yakın noktada olmak gerekiyor. Bu da markalı ekonomi ve markalı ihracat yapmaktan geçiyor” diyen Kariyo, Türkiye ekonomisinin de marka odaklı bir bakış açısıyla gelişebileceğinin altını çizdi.

Yeni yılı değerlendiren Kariyo 2013’ün markalar açısından iyi bir yıl olduğunu, 2014’ün ise daha zor geçebileceğini ifade etti. 2014’deki risklerin başında kurdaki dalgalanmanın geldiğine dikkat çeken Kariyo, “Ekonomi yönetiminin tüketimi kısmak gibi bir politikası var. Uzun vadede iyi olur ama kısa vadede 2014 için sıkıntı yaratabilir” dedi.

BMD GENEL SEKRETERİ UTKU: SENETE DÖNÜLME RİSKİ VAR

BMD Genel Sekreteri Ekrem Utku ise kredi kartlarına getirilen limit sınırlamalarını doğru bulmadıklarını vurgulayarak, “Sistemi kayıt dışına itip senet vb uygulamalara dönülme riski var. Hükümetin bu yaklaşımını iyi niyetli bu politika olarak değerlendiriyoruz. Ancak istenilen sonucu doğurmayabilir” dedi.