İtalya’yı sollayan ayakkabıcılar 1 milyar dolar ihracata göz dikti

23 Ara 2013

2013’ü 725 milyon dolar ihracat ile kapatacaklarını belirten Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Başkanı Hüseyin Çetin, Türkiye’nin dünya ayakkabı üretiminde 11’incilikten 8. sıraya çıkarak İtalya’yı geride bıraktığını bildirdi.

Ayakkabı sanayindeki ithalat baskısını düşürmek için “ek vergi” çıkarılmasını isteyen Çetin, hileli ithalatı engellemek için de ihtisas gümrüklerinin yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, 2013’ü 725 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı ile kapatacaklarını belirterek, 2014 için ihracat çıtasını 1 milyar dolara çıkardıklarını bildirdi.

Hüseyin Çetin yaptığı yazılı açıklamada, ithalattaki hızlı yükselişe rağmen tüm dünyada tasarım ve üretim kalitesiyle “Türk ayakkabısı” imajının öne çıktığını vurguladı. Yaşanan tüm olumsuzluklara karşın 2012’de 546 milyon dolar olan ayakkabı ihracatını yüzde 30 artırarak 725 milyon dolara çıkardıklarına dikkat çeken Çetin şöyle devam etti:

“Türkiye son yıllarda uzak doğudan gelen ithal ayakkabı cennetine dönüştü. Yine de sektör olarak tüm olumsuzlara direndik. Dünya ayakkabı üretiminde 11’den 8. sıraya yükseldik. Böylece dünyanın en önemli ayakkabı üreticilerinden 10. sıradaki İtalya’nın da önüne geçtik. 2014 için 1 milyar dolar, 2023’te ise 1.5 milyar dolarlık ihracat hedefi belirledik.”

ÜLKE EKONOMİSİNE 6.2 MİLYAR DOLARLIK KATKI SAĞLIYORUZ

TASD Başkanı Hüseyin Çetin, ayakkabı sanayinde faaliyet gösteren 18 bin 500 işletmede 280 bin kişiyi istihdam ettiklerini, 35 farklı sektörün ayakkabı üzerinden kazanç elde ettiğini ifade etti. Bu kadar büyük bir sektör olmalarına karşın 2006’dan Ekim 2013’e kadar 360 milyon çift ayakkabı ithal edildiğine dikkat çeken Çetin, şunları söyledi:

“Bu yılın 10 ayında 870 milyon dolarlık ayakkabı ithalatı yapıldı. Bu rakam, geçen yılın tamamında gerçekleştirilen 863 milyon dolarlık ayakkabı ithalatının üzerinde. İthalat baskısını bir nebze olsun hafifletmek için mutlaka ek verginin getirilmesini istiyoruz. Ayrıca sektörün büyümesi için daha fazla teşvik edilmesi gerekiyor. Sektörel organize sanayi bölgelerinin oluşturulmasında büyük yarar görüyoruz. Hileli ithalata yol açacak her türlü uygulamanın ivedilikle kaldırılması için ihtisas gümrüklerine geri dönülmesini bekliyoruz. Bunların yapılması durumunda ülkemize sağladığımız 6.2 milyar dolarlık katkıyı çok daha yukarılara çıkarırız.”

Hüseyin Çetin, gerekli iyileştirmelerin yapılması halinde özellikle 6. Bölge içinde yer alan Şanlıurfa’ya yapılacak yatırımlarla en az 90 bin yeni istihdam imkanı yaratacaklarını ve 2023 ihracat hedeflerini 2,5 milyar dolar olarak revize edeceklerini sözlerine ekledi.