İHRACATIN İKLİMİ DEĞİŞECEK

07 Oca 2014

İHRACATIN İKLİMİ DEĞİŞECEK

Gerek teknolojisi gerekse üretim ve tüketimi ile hızla gelişen iklimlendirme sanayi, 2023 yılında toplam 60 milyar dolarlık satış hacmine ulaşmayı hedefliyor.

Isıtma, soğutma, havalandırma tesisat sistemlerinden, derin dondurucular, ticari buzdolapları, klimalar ve yalıtım ekipmanlarını kapsayan iklimlendirme sektörü, gerek teknolojisi gerekse üretim ve tüketimi ile hızla gelişiyor. 2012 yılında 446 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan dünya iklimlendirme pazarında 60 milyar dolarlık payı ile ABD ilk sırada yer alıyor. 30 milyar dolar ile Almanya ve 29 milyar dolar ile de Çin bu ülkeyi takip ediyor. Küresel pazarda 23’üncü sırada yer alan Türkiye ise orta vadede dünya sıralamasında ilk 15’e girmeyi hedefliyor. Merkezi ve ticari iklimlendirme ve soğutmada, Avrupa’nın büyük üreticileri; İtalya, Fransa ve Almanya şeklinde sıralanırken, Türkiye ise bireysel-split klimalarda Avrupa’da en büyük üretim merkezi konumunda bulunuyor. 2012 yılı klima satış envanterine göre; İSKİD istatistiklerine giren firmalar 2013 yılının ilk altı ayında 816 bin 280 adet iç ünite satmış durumda. Bu rakam bağlamında, adet bazında 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 6.5 azalma söz konusu. Türkiye’de 2012 yılı split klimalar iç ünite ihracatı 440 bin 598 dolar olarak gerçekleşirken, split klimalar dış ünite ihracatı ise 440 bin 547 dolar oldu. Bireysel klima pazarında Avrupa’da ilk üçte yer alan Türkiye’de hali hazırda yaklaşık 19 milyon konutun yüzde 90’ı ise yalıtımsız durumda bulunuyor. Uzmanlar, israf edilen enerji bedelinin yılda yaklaşık 10 milyar dolar olduğunu ifade ediyorlar. Bu durumun önüne geçilmesi için yeni inşa edilen binaların Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu hale getiriliyor.

En önemli pazar, gelişmiş ülkeler

Türk ürünlerine artık güvenildiğini ifade eden sektör temsilcileri, sektörde teknolojinin yakından takip edildiğini ve gelişmelere çok çabuk adapte olunduğunu aktarıyorlar. Gelişmiş ülkeler sektör açısından önemli pazar olduğu ifade edilirken, özellikle Avrupa’nın, gelişmişlik düzeyi bakımından oldukça önemli bir pazar olduğu belirtiliyor. Bu pazardaki yerin korunması için  gerekli Ar-Ge yatırımlarına önem veren sektör, her ülkenin standartlarına uygun ürünler üretmeye gayret gösteriyor. Örneğin, Avrupa Birliği, 2012 yılında yeni bir standart belirleyerek, cihazlarda yüksek verimli motorların (IE2) kullanılmasını şart koştu. Sektör bileşenleri de bu ve benzeri standartlara uyulmadığı taktirde AB ülkelerine ihracat yapamaz duruma düşebileceğinin farkında. Sektörde fırsatlar çok ve potansiyel var. Hedef; Türkiye’nin dünya sıralamasında ilk 15’e girmesini sağlamak… Ocak-Ekim 2013 döneminde ısıtma sistem ve elemanlarında yüzde 6.1, soğutma sistem ve elemanlarında yüzde 12.8, havalandırma ekipmanlarında yüzde 6.3 ve tesisat sistem ve elemanlarında da yüzde 6.1’lik artış yaşanmış durumda. Toplamda da bu artış yüzde 9.5 olarak gerçekleşti. Sektör, her sene yüzde 10 civarında büyüme gerçekleştirmeği hedefliyor.